167
739319

Berndt Friberg

(Sverige, 1899-1981)
Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.

Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.

Stengods, blå harpälsglasyr. Signerade Friberg med studiohanden, bl a o och 1976. Höjd 9-20,5 cm.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

943 - 1 420 EUR

969 - 1 450 USD

Klubbat pris:
18 000 SEK
Tilläggslista

Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 11.075 kr.

Formgivare

Berndt Friberg var en svensk keramiker och drejare. Han fick 1934 anställning vid Gustavsbergs porslinsfabrik och började som drejare åt den konstnärlige ledaren Wilhelm Kåge. Från 1937 drejade Friberg även åt Stig Lindberg. Friberg debuterade 1941 som självständig keramiker då han ställde ut i Gustavsbergs butik på Birger Jarlsgatan i Stockholm tillsammans med Calle Blomqvist och Stig Lindberg.

Många fler utställningar följde under årens lopp. Den första separatutställningen presenterades på NK i Stockholm 1954 och blev en publiksuccé. Fribergs talang innebar att både kunna formge föremål och sedan kunna dreja och glasera dem. Resultatet blev pjäser i olika storlekar, från små miniatyrer, där de minsta inte var högre än ett par centimeter, till stora golvvaser. Formerna var klassiska med inspiration från det kinesiska stengodset från Songdynastin (960-1279). Han förfinade ständigt formerna och blev en mästare på glasyrer. De tidiga glasyrerna var matta, s k harpälsglasyrer och senare framåt 1960-talet kom de blanka glasyrerna som ”oxblod” och ”aniara”.

Under 1957-58 började Friberg arbeta med olika mönster i glasyren. De mest eftersökta föremålen av Friberg är stora vaser i attraktiva former med matta harpälsglasyrer.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
 Dölj
 Visa mer

Important Winter Sale 645

950. Målning, färg och tusch på papper. Kina, Qingdynastin. Signerad Wu Chao 吴焯, (1676-1733).
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
5 500

ditt bud
5 000

ditt bud
4 500

ditt bud
4 000

ditt bud
Aktuellt bud:
8 000 SEK