Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
101. Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
102. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
103. Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
104. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
109. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
110. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
112. Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
113. Tapio Wirkkala, vaser, 3 st, Venini, Italien 1987.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
114. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
115. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. Wilhelm Kåge, drakvalpar, 4 st, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
118. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
119. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
120. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
121. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
122. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
123. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
124. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
125. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
126. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
127. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1945.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
128. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
129. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
131. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
132. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
133. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
134. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio 1963.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
135. STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
136. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
139. Stig Lindberg, schackpjäser, 31 st, Gustavsberg 1970-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
140. STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
141. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
142. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
143. Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
144. Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
148. Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
149. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
150. Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
151. Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
152. Stig Lindberg, vas/skulptur, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
153. Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
155. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
157. Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
158. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
160. Stig Lindberg, servisdelar, 29 st "Löja", Gustavsberg 1948-62.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
162. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
163. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
166. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
167. Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
168. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
169. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
170. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
171. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1965.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
173. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
176. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
177. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
178. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
179. Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
181. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
183. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
184. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
186. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
187. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
188. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
194. Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
195. Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
196. Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
197. Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
198. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
199. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
200. HERTHA HILLFON, skulptur, 2 delar, egen ateljé, Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
201. HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK