Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
34. ATELIER BORGILA, bordsur, Stockholm 1939.
34. ATELIER BORGILA, bordsur, Stockholm 1939.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
35. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1933, sterling.
35. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1933, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
38. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1951, sterling.
38. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1951, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. ATELIER BORGILA, vinkylare, Stockholm 1939, sterling.
37. ATELIER BORGILA, vinkylare, Stockholm 1939, sterling.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
544. Agda Österberg, MATTA. Rölakan. 302 x 198 cm. Signerad A Ö.
544. Agda Österberg, MATTA. Rölakan. 302 x 198 cm. Signerad A Ö.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
114. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
114. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
54. Alf Wallander, skål, Reijmyre 1910, jugend.
54. Alf Wallander, skål, Reijmyre 1910, jugend.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
194. Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.
194. Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
281. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
281. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
280. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
280. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
279. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
444. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
444. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
443. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
443. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
289. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
289. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
322. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
322. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
324. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
324. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
316. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
316. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
317. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
317. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
319. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
319. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
295. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
295. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
312. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
312. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
314. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
314. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
318. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
318. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
287. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
287. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
321. Axel Einar Hjorth, möjligen, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
321. Axel Einar Hjorth, möjligen, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
294. Axel Einar Hjorth, sannolikt, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
294. Axel Einar Hjorth, sannolikt, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
293. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
311. Axel Einar Hjorth, soffa "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
311. Axel Einar Hjorth, soffa "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.
292. Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
291. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
291. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
290. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
290. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
55. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, jugend.
55. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, jugend.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
57. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1916, jugend.
57. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1916, jugend.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
56. Axel Enoch Boman, vas, Reimyre, 1917, jugend.
56. Axel Enoch Boman, vas, Reimyre, 1917, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
275. Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace.
275. Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
237. Axel Salto, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1956.
237. Axel Salto, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1956.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
240. BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia, Finland 1940-tal.
240. BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
468. Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN.
468. Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
192. Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.
192. Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.
167. Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
171. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1965.
171. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1965.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
183. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
183. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
184. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
184. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
170. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
169. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
169. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
165. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
165. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
173. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
173. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
163. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK