Modern & Nordic Design 591

AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

557 föremål
201. HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
251. Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
Klubbat pris
195 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
62. Edward Hald, vas, graal, Orrefors 1918.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
206. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
237. Axel Salto, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1956.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
65. EDWARD HALD, vas, graal, Orrefors 1917.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
381. Wiwen Nilsson, skulptur, Sverige 1957. Diabas,
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
263. Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
451. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
319. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
293. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
250. Pablo Picasso, fat, "Tëte de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, France 1952.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
253. Pablo Picasso, fat "Poisson Chiné", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
258. Pablo Picasso, fat, "Nature Morte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
446. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
289. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
287. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
307. Uno Åhrén, stol, Firma Svenskt Tenn ca 1930.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
332. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
354. Josef Frank, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 640.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
311. Axel Einar Hjorth, soffa "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
333. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
2. Georg Jensen, bricka "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
261. Pablo Picasso, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
259. Pablo Picasso, fat "Visage No 197", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
69. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors ca 1937.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
162. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
407. Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK26", edition Fritz Hansen.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
117. Wilhelm Kåge, drakvalpar, 4 st, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
208. Hans Hedberg, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
301. Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
447. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
408. Ib Kofod Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
290. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
312. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
456. Donald Judd, armchair,  Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
240. BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
436. HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
334. Josef Frank, soffbord modell 2139, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
433. TAPIO WIRKKALA, fat, Finland 1950-tal, aeroplanfaner.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
396. Hans J. Wegner, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
131. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
73. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1953.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
79. Edvin Öhrström, skulptur, "Korona", Lindshammars glasbruk, 1960-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
127. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1945.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
389. Piero Fornasetti, spegel, Milano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
364. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
316. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
336. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
382. Otto Schulz, fåtöljer ett par "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
348. Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
544. Agda Österberg, MATTA. Rölakan. 302 x 198 cm. Signerad A Ö.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK