Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
164. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72.
164. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
74. Ingeborg Lundin, vas "Äpplet", Orrefors.
74. Ingeborg Lundin, vas "Äpplet", Orrefors.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Gunnar Cyrén, glasservis, 58 delar "Nobel", Orrefors.
84. Gunnar Cyrén, glasservis, 58 delar "Nobel", Orrefors.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
128. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.
128. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
28. Wiwen Nilsson, armband, Lund, 1961, 18k rödguld.
28. Wiwen Nilsson, armband, Lund, 1961, 18k rödguld.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
63. Simon Gate, sejdel med lock, graal, Orrefors 1917.
63. Simon Gate, sejdel med lock, graal, Orrefors 1917.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. SWEDISH GRACE, väggarmaturer, ett par, 1930-tal.
285. SWEDISH GRACE, väggarmaturer, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
55. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, jugend.
55. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, jugend.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
197. Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal.
197. Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
25. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1948, sterling.
25. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1948, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. WIWEN NILSSON, armband, Lund 1965, 18k.
29. WIWEN NILSSON, armband, Lund 1965, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
64. Simon Gate, takampel, graal, Orrefors 1917.
64. Simon Gate, takampel, graal, Orrefors 1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
252. Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
252. Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
255. Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura 1952.
255. Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura 1952.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
232. Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.
232. Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
545. MATTA. Rölakan. 307 x 178 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
545. MATTA. Rölakan. 307 x 178 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
187. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.
187. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
176. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
176. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
535. MATTA. Rölakan. 308,5 x 199 cm. Signerad C V.
535. MATTA. Rölakan. 308,5 x 199 cm. Signerad C V.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
90. Bertil Vallien, väggskulptur, båt, Kosta Boda 1985, unik.
90. Bertil Vallien, väggskulptur, båt, Kosta Boda 1985, unik.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
180. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
168. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.
168. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
179. Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.
179. Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
181. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.
181. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
82. Eva Englund, vas, Orrefors 1988.
82. Eva Englund, vas, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
400. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
400. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
404. Poul Kjaerholm, "PK-91", taburett, E Kold Christensen, Danmark.
404. Poul Kjaerholm, "PK-91", taburett, E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
70. Vicke Lindstrand, vas, "Midsommarnattsdröm", Kosta 1987.
70. Vicke Lindstrand, vas, "Midsommarnattsdröm", Kosta 1987.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
113. Tapio Wirkkala, vaser, 3 st, Venini, Italien 1987.
113. Tapio Wirkkala, vaser, 3 st, Venini, Italien 1987.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
5. Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
136. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
136. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
152. Stig Lindberg, vas/skulptur, Gustavsbergs studio 1960.
152. Stig Lindberg, vas/skulptur, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
198. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
198. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
92. Kjell Engman, skulptur "Kluven", Kosta Boda 1991, unik.
92. Kjell Engman, skulptur "Kluven", Kosta Boda 1991, unik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
207. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
207. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
248. Rut Bryk, skulptur, Finland 1960-tal.
248. Rut Bryk, skulptur, Finland 1960-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
41. W.A. BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1934.
41. W.A. BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1934.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. LAPPONIA, armband "Mystique", Finland 1977.
18. LAPPONIA, armband "Mystique", Finland 1977.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
67. Edward Hald, pokal med lock, "Negerhyddan", Orrefors 1922.
67. Edward Hald, pokal med lock, "Negerhyddan", Orrefors 1922.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
249. Michael Schilkin, skulptur, apa, Arabia, Finland ca 1960.
249. Michael Schilkin, skulptur, apa, Arabia, Finland ca 1960.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
54. Alf Wallander, skål, Reijmyre 1910, jugend.
54. Alf Wallander, skål, Reijmyre 1910, jugend.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
104. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
104. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
239. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
239. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
165. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
165. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK