478
754964

Anna Ankarcrona

(Sverige)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Anna Ankarcrona
(Sverige)

VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 251 x 148,5 cm. Signerad och daterad LICIUM 19. krönt AA -12 BC. KW. FE

(konstnären Anna Ankarcrona 1912, sannolikt väverskorna Beda Carlsson, Karna Wahlberg och Fina Edlund). Polykromt jugendmönster med växtornamentik. Sicksackbård.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Baksidan med spår av klister, övre kortsidan med smärre skador.

Proveniens

Utförd av ateljé Licium till Svenska Slöjdföreningens lotteri 1913.

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift 1913, plansch; Leksands Konstsällskap: Anna Ankarcrona - En konstnärs liv 1886-1935, Falun 2013, plansch sid 26.