Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
402. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtölj, E Kold Christensen, Danmark.
402. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtölj, E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
403. Poul Kjaerholm, soffbord "PK-61", edition Fritz Hansen, Danmark, 1995.
403. Poul Kjaerholm, soffbord "PK-61", edition Fritz Hansen, Danmark, 1995.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
404. Poul Kjaerholm, "PK-91", taburett, E Kold Christensen, Danmark.
404. Poul Kjaerholm, "PK-91", taburett, E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
405. Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
405. Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
407. Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK26", edition Fritz Hansen.
407. Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK26", edition Fritz Hansen.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
408. Ib Kofod Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
408. Ib Kofod Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419. Ole Wanscher, Karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark 1960-tal.
419. Ole Wanscher, Karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
420. Kurt Østervig, barskåp, KP Møbler, Danmark 1960-tal.
420. Kurt Østervig, barskåp, KP Møbler, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
423. Ib Kofod Larsen, sideboard, Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
423. Ib Kofod Larsen, sideboard, Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
429. Björn Wiinblad, lampor, ett par, Danmark 1973.
429. Björn Wiinblad, lampor, ett par, Danmark 1973.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
433. TAPIO WIRKKALA, fat, Finland 1950-tal, aeroplanfaner.
433. TAPIO WIRKKALA, fat, Finland 1950-tal, aeroplanfaner.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
436. HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal.
436. HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
440. P TÖRNEMAN & HI-gruppen, matbord, Sverige 1971.
440. P TÖRNEMAN & HI-gruppen, matbord, Sverige 1971.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
443. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
444. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
444. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
445. Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009.
445. Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
446. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
446. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
447. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
447. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
448. Mats Theselius, "Canapé", Källemo 1991.
448. Mats Theselius, "Canapé", Källemo 1991.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
449. Mats Theselius, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.
449. Mats Theselius, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
450. Mats Theselius, "Chaise Longue", Källemo 1992.
450. Mats Theselius, "Chaise Longue", Källemo 1992.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
451. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.
451. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. John Kandell, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
453. John Kandell, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
456. Donald Judd, armchair,  Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990.
456. Donald Judd, armchair, Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
468. Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN.
468. Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

22. Massimo Castagna, taklampa, "Starlight", Henge, Italien efter 2018.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK