489
771979

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
18 000 - 19 000 SEK
1 570 - 1 660 EUR
1 640 - 1 730 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 198 x 155,5 cm. Signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1949.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Senare fransar.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sid 29.