490
721861

Anna-Greta Sjöqvist

(Sverige, 1908-1993)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Anna-Greta Sjöqvist
(Sverige, 1908-1993)

MATTA. Gobelängteknik. 260 x 147 cm. Signerad AG S

(Anna-Greta Sjöqvist). Sverige omkring 1950. Benvit och gråmelerad botten med rader av stora polykroma geometriska figurer.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, många saknas.