Kan inte nå servern
432
764603

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

golvlampor, ett par, "Maija Mehiläinen/ Maija the Bee", Asko/Hienoteräs, Finland, ca 1960.

Vitlackerad metall, skärm med lameller, benet med rottingflätning, tredelad fot. Höjd 140 cm.

Slitage.

Övrig information

Modellen formgiven år 1957 och finns i variationer som bordslampa, pendel och golvlampa.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer