500
786836

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA. "Blå rabatten". Rund. Flossa. Diameter 291-302 cm. Märta Måås-Fjetterström AB, Barbro Nilsson. Osignerad.

Komponerad 1944. Ovanlig i blått. Mönstret ritades till modedirektör Sahlén, Norrlandsgatan i Stockholm, för att hans mannekänger skulle kunna dansa runt på de runda mattorna i de senaste kreationerna.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadad kant.

Jämför rektangulär "Blå rabatten" Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch 28; Plath, Iona: The Decorative Arts of Sweden, New York 1966, plansch sid 46; Harrison Beer, Eileena: Scandinavian Design, USA 1976, plansch sid 134; af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 183; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 146-147.

Ett exemplar av "Rabatten" finns på Malmö museum, en "Gröna rabatten" vävdes till Svenska Handelskammaren i London. Runda "Röda rabatten" har vävts till SKF och Skaraborgs Enskilda Bank AB i Stockholm.