499
783710

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA. "Almarna". Flossa. 308 x 203,5 cm. Signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1930. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre missfärgningar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 110.

Formgivare