475
776128

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

DRAPERI. "Kärnfrukt". Gobelängvariant. 243 x 114,5 cm. Signerat AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerat 1942.

Något slitage och smutsigt, smärre fläckar och skador.

"Kärnfrukt"-vävnader finns i samlingarna på Nordiska museet, Nationalmuseum, Det Danske Kunstindustrimuseum i Köpenhamn.