Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
97. Tapio Wirkkala, skål/objekt Iittala, Finland.
97. Tapio Wirkkala, skål/objekt Iittala, Finland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
124. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.
124. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
194. Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.
194. Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
153. Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal.
153. Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
468. Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN.
468. Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
77. Vicke Lindstrand, Vas, Kosta, 1950-tal.
77. Vicke Lindstrand, Vas, Kosta, 1950-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
151. Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
151. Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
141. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972.
141. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
103. Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend.
103. Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
33. Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1944, sterling.
33. Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1944, sterling.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
150. Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
150. Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
57. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1916, jugend.
57. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1916, jugend.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
61. Karl Lindeberg, vas, Kosta, 1910-tal.
61. Karl Lindeberg, vas, Kosta, 1910-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
39. FLAVIA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1955.
39. FLAVIA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1955.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
140. STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976.
140. STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
188. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
125. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.
125. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
186. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.
186. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
155. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969.
155. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal.
156. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
158. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977.
158. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
147. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
147. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
183. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
183. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
115. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
115. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
116. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
126. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.
126. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. FRITZ BLOMQVIST, vas, Orrefors, jugend, 1915-16.
53. FRITZ BLOMQVIST, vas, Orrefors, jugend, 1915-16.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
110. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal.
110. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
123. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
123. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. Gunnar Cyrén, skål, graal, Orrefors 1977.
85. Gunnar Cyrén, skål, graal, Orrefors 1977.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
383. Yngve Ekström, bord "Palett", ESE Möbler, ca 1953.
383. Yngve Ekström, bord "Palett", ESE Möbler, ca 1953.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
48. Sigurd Persson, halssmycke, Stockholm 2003, sterling.
48. Sigurd Persson, halssmycke, Stockholm 2003, sterling.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
211. Tyra Lundgren, fågelunge, Sverige.
211. Tyra Lundgren, fågelunge, Sverige.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
56. Axel Enoch Boman, vas, Reimyre, 1917, jugend.
56. Axel Enoch Boman, vas, Reimyre, 1917, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
305. SWEDISH GRACE, spegel, 1920-30-tal.
305. SWEDISH GRACE, spegel, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. Nils Landberg, vas, Orrefors 1952.
75. Nils Landberg, vas, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
177. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
189. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.
189. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
101. Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal.
101. Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
190. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
143. Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
143. Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970.
138. Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
137. Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
137. Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.
192. Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
157. Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76.
157. Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
144. Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970.
144. Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
81. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1989.
81. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1989.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK