Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
173. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
173. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
196. Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
196. Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
38. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1951, sterling.
38. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1951, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
403. Poul Kjaerholm, soffbord "PK-61", edition Fritz Hansen, Danmark, 1995.
403. Poul Kjaerholm, soffbord "PK-61", edition Fritz Hansen, Danmark, 1995.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
109. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal.
109. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954.
149. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
78. Vicke Lindstrand, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
78. Vicke Lindstrand, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-tal.
76. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. FIRMA K ANDERSON, bordslampa, Stockholm 1925, silver.
36. FIRMA K ANDERSON, bordslampa, Stockholm 1925, silver.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
99. Dale Patrick Chihuly, skulptur, 2 delar, Seattle, USA 1983.
99. Dale Patrick Chihuly, skulptur, 2 delar, Seattle, USA 1983.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. Wiwen Nilsson, brosch, Lund 1959, sterling,
32. Wiwen Nilsson, brosch, Lund 1959, sterling,
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Tapio Wirkkala, vas, "Isberg", Iittala, Finland.
96. Tapio Wirkkala, vas, "Isberg", Iittala, Finland.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
93. Per B. Sundberg, vas, Orrefors 1998, unik.
93. Per B. Sundberg, vas, Orrefors 1998, unik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
94. Per B. Sundberg, vas, Orrefors 1999, unik.
94. Per B. Sundberg, vas, Orrefors 1999, unik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
256. Pablo Picasso, fat, "Oiseau à la huppe", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
256. Pablo Picasso, fat, "Oiseau à la huppe", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
100. Emile Gallé, Skål, Nancy, Frankrike, jugend.
100. Emile Gallé, Skål, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
86. Gunnar Cyrén, vas, graal, Orrefors 1980-tal.
86. Gunnar Cyrén, vas, graal, Orrefors 1980-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
6. Georg Jensen, sockerströare, Köpenhamn 1933-44, sterling,
6. Georg Jensen, sockerströare, Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
419. Ole Wanscher, Karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark 1960-tal.
419. Ole Wanscher, Karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.
185. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
178. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.
178. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
167. Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.
167. Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
170. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
170. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
384. SWEDISH MODERN, skåp, 1940-50-tal.
384. SWEDISH MODERN, skåp, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
112. Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
112. Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
30. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1953, sterling.
30. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1953, sterling.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
199. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
148. Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt.
148. Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
120. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.
120. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
129. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
195. Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.
195. Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
402. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtölj, E Kold Christensen, Danmark.
402. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtölj, E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
142. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
142. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
43. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1963.
43. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1963.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
533. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 242,5 x 154 cm. Signerad CD (Carl Dangel),
533. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 242,5 x 154 cm. Signerad CD (Carl Dangel),
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
71. Edward Hald, skål, slipgraal, Orrefors 1948.
71. Edward Hald, skål, slipgraal, Orrefors 1948.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
37. ATELIER BORGILA, vinkylare, Stockholm 1939, sterling.
37. ATELIER BORGILA, vinkylare, Stockholm 1939, sterling.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
118. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
118. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
35. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1933, sterling.
35. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1933, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
23. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1935, sterling.
23. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1935, sterling.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK