420
775371

Kurt Østervig

(Danmark, 1912-1986)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Kurt Østervig
(Danmark, 1912-1986)

barskåp, KP Møbler, Danmark 1960-tal.

Palisander, skåp på höga ben, två dörrar, inredning i bok med hyllor och tre lådor, den mittersta med infällt löst schackbräde/bricka, bakstycket etikettmärkt. Höjd 120 cm, bredd 70 cm, djup 39,5 cm.

Inredning med fläckar, skivan upptill med små fläckar, något slitage.

Cites-intyg, giltigt inom EU medföljer.