439
763325

HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj, "Ovalia", Thorlan AB, Staffanstorp, 1970-talets mitt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Äggformat vitt skal i glasfiber, klädsel med röd velour, vitlackerad metallfot.

Proveniens

Familjen Thor-Larsen. Fåtöljen har endast använts marknadsföringssammanhang, till exempel i filmer för Saab och Volvo.

Modellen formgiven år 1968. Den premiärvisades på den Skandinaviska Möbelmässan samma år. Fåtöljen blev populär och fortsatte att tillverkas till år 1978.
År 2005 re-lanserades modellen som Serie II och de numreras därefter och märks med en numrerad medaljong.
Idag fortsätter företaget sin verksamhet under namnet Thor-Larsen Design AB.