VÄVD TAPET. "Skutor, blå". Gobelängvariant. 211,5 x 151 cm. Signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1961.
Något slitage och smutsig, fläckar, skador, smärre hål, lagningar. Något skadade kortsidor.
Jämför Nationalmusei utställningskatalog 308: verkstad Måås-Fjetterström, Stockholm 1967, plansch sid 17 nr 53; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 96.