494
777953

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA. "Rubirosa, brun". Gobelängteknik. 247 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1958. Etikett och kvitto från Märta Måås-Fjetterström AB 1968 på 4.158kr medföljer.

Något smutsig, fläckar, smärre skador och hål. En kortsida med smärre skador och skadade fransar samt de flesta frasar saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 71; af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 192.