MATTA. "Muren, grön". Rölakan. 255,5 x 198 cm. Signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1971.
Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.
Jämför af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 192.