68
777448

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

skål med fat, Orrefors 1927.

Oval med graverad dekor av nakna kvinnor med slöjor samt växter och bårder. Signerad Orrefors. Gate. 147.27.A.D (gravör Arthur Diessner), fatet etikettmärkt. Total höjd 11,5 cm, längd 37,8 cm.

Mynningsnagg.

H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 76, sid 84.

Modellen formgiven år 1920.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.