13
782891

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Klubbat pris

Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

ROBERT RAUSCHENBERG, Färgserigrafi och kollage av textil och linjal signerad och daterad 1983 och numrerad 21/125.

"Cage". Tryckt av Styria Studio och med deras blindstämpel, utgiven av Multiples, New York. 105 x 75 cm.

Ej examinerad ur ram.
Hela verket synligt i ramen.
Ser ut att vara i god kondition.
Bladet något vågigt beroende på monteringen.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.