14
794020

Claes Oldenburg

(USA, Född 1929)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Claes Oldenburg
(USA, Född 1929)

"Geometric Mouse Pyramid as an Image of the Electoral System, Doubled" (Scales of the Geometric Mouse, Doubled).

Färglitografi, 1976, signerad med blyerts XIII/XXV, tryckt av Landfall Press, Chicago, utgiven av Mutiples, New York. Bladstorlek 89 x 66 cm (Arches).

Axsom/Platzker 156.