56
759246

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"The Silent Stream", 2011

Signerad Helena Blomqvist och daterad 2011 och numrerad 2/6 på etikett a tergo. Pigment print, 87 x 110 cm. Total upplaga 6 + 2 AP. Ur serien "The Elephant Girl".

Proveniens

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.

Motivet visades på Angelika Knäpper Gallery, Stockholm, "The Elephant Girl", 5 maj - 12 juni 2011.

Helena Blomqvist, "The Elephant Girl", 2011, avbildad helsida.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida.

Blomqvists konstform är motsatsen till minimalism. I postmodernismens sanna anda samlar hon på citat och anspelningar för att sinnrikt skapa något hemsökande eget. Med hjälp av omsorgsfulla scenografiska byggen, dubbelexponeringar och Photoshop låter hon oss träda in i ett annat universum. Julia Margaret Camerons ande svävar över verken, som har en färgton och ett spel med skärpan man känner igen från Cameron. I bakgrunden lurar också Prerafaeliterna med deras bilder av barn på gränsen till det mytiska. Som så ofta hos Helena Blomqvist vävs natur och kultur samman med verkliga och påhittade väsen.