62
787469

Jim Krantz

(USA, Född 1955)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jim Krantz
(USA, Född 1955)

"Epic Western #5", 2010

Signerad Jim Krantz och numrerad 6/7 på etikett a tergo. C-print, bildyta 110 x 182 cm.

Proveniens

Pelle Unger Gallery, Stockholm.

Pelle Unger Gallery c/o Sotheby's, Stockholm, 26 september - 20 oktober 2015.

Jim Krantz bilder har varit välkända i konstvärlden under många år, det har dock inte Krantz själv. Förklaringen lyder: Krantz hade under lång tid dokumenterat de storslagna vyerna och livet i den amerikanska västern för egna projekt såväl som kommersiella uppdrag. På 1990-talet fick han uppdraget att fotografera cowboys för en reklamkampanj för Marlboro. Slutprodukten råkade fånga konstnären Richard Princes uppmärksamhet. Han var redan välkänd som ”appropriation artist” mest känd för att fotografera av välkända reklambilder och annonser och på så vis göra dem till egna verk, det hade han gjort sedan 1980-talet, då han började reproducera bilder från Marlboros tidigare kampanjer för sin serie ”Cowboys”. Princes bilder av Krantz kommersiella arbeten ställdes ut på flera ställen och såldes för höga summor. En av dem användes till affischen för en retrospektiv utställning för Prince på Guggenheim Museum 2007. Men det var faktiskt inte bara slumpen som avgjorde Princes val att arbeta med just Krantz reklambilder. Jim Krantz har studerat för legenden Ansel Adams och Paul Caponigro. Han är känd för sin kombination av tekniskt kunnande (ett arv från Adams) och sin känsla för slående bilder. Krantz har en stor nyfikenhet och provar hela tiden nya tekniker, alltifrån traditionella kameror till drönare, hela tiden på jakt efter den perfekta bilden.