76
782299

Albert Watson

(Storbritannien, Född 1942)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 210 - 7 990 EUR
6 480 - 8 330 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Albert Watson
(Storbritannien, Född 1942)

"Ziyi Zhang, Los Angeles, 2005"

Signerad Albert Watson och numrerad 3/10 a tergo. Archival pigment print, bildyta 87 x 115. Bladstorlek 107 x 140 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)

Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Den kinesiska skådespelaren Ziyi Zhang spelade huvudrollen i filmen "Memoirs of a Geisha" som hade premiär på The Kodak Theatre i Hollywood, Los Angeles, den 4 december 2005. Filmen baseras på Arthur Goldens välkända roman med samma namn. Det vackra porträttet taget av Albert Watson användes som filmaffisch. Filmen nominerades till hela sex Academy Awards (Oscars) och tog slutligen hem tre av dem.