94
650072

Tom Sandberg

(Norge, 1953-2014)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 810 - 3 270 USD
Klubbat pris

Tom Sandberg
(Norge, 1953-2014)

Utan titel, 1989.

Signerad Tom Sandberg och daterad 1989 samt märkt 11.50. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 28,5 x 43,3 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.
Collection Karin & Lars Hall.

Tom Sandberg (1953-2014) var en av de främsta samtida norska konstnärerna, och han har sedan slutet av 1970-talet haft en betydande inverkan på fotografi som konstnärligt medium. Hans bilder har vunnit internationellt erkännande genom utställningar på prestigefyllda gallerier och museer. Hans första separatutställning i USA hölls till exempel på MoMa P.S.1 Contemporary Art Center i New York våren 2007. Hans bilder finns i ett antal nordiska, europeiska och amerikanska välrenommerade konstsamlingar. Tom Sandberg arbetade genomgående med svart-vita bilder, utforskandet av den fotografiska bilden som medium går som en röd tråd genom både abstrakta och figurativa motiv. Hans verk fångar det unika i det vanliga, och berör vår grundläggande mänskliga erfarenhet och bilduppfattning med stor känslighet.