106
788173

ALTARFÖRHÄNGE, broderat siden. Fragment. Kina sen Qingdynasti. 66,5 x 213-231,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Broderier i silke, gul- och vitmetalltrådar. Mörkblå botten med tio polykroma drakmedaljonger och bred bård med femkloiga drakar bland moln jagande den brinnande pärlan över vågor och det heliga berget. Fodrat.

Smärre fläckar och skador.

Proveniens