Klassiska 593

1281 föremål
104. ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
105. MANDARINHATTAR, 3 ST., I HATTASK. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
107. ANTIK KESIVÄVNAD (Kossu). Kina sen Qing. 185,5 x 83,5 cm.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
109. BEMÅLAD VÄVNAD, semiantik Kina, 202 x 150,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
110. EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
114. BOK, "Ko sen fu haku hin shu", utgiven i Tokyo 1918.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
115. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
117. SKULPTURFRIS, sten. Gandhara, 200/300 e. Kr.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
118. SKULPTUR, stucco. Ganhara, 200/300-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
119. SKULPTURFRAGMENT, sten. Gandhara, 200/300-tal e. Kr.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
120. MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
121. SKULPTUR, grå kalksten. Gandhara, 100/200 e.Kr.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
122. BUDDHAHUVUD, stuck. Gandhara, 200-300 e.Kr.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
123. MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
125. GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
126. GOUACHE förhöjd med guld, Jammu, Indien, omkring 1770.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
127. GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
128. GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
131. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
134A. RULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
142. ALBUMBLAD, Song-stil, flodlandskap med figur i båt, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
158. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
159. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
160. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
161. KRUKA, porslin. Transtition, 1600-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
162. YTTERFODER, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
163. STÄLL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
164. FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
165. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
166. TEKANNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
167. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
169. FIGURIN, keramik. Qingdynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
170. STEMCUP, porslin. 16/1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
171. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
173. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
174. VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
176. VINKOPP, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
177. VINKOPPAR, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
178. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
179. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
182. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
183. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
184. SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring 1700.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
185. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
186. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
187. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
188. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Johanneummärke N=176. I.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
190. TEKOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
191. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
192. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
194. BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
195. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
197. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199. VASER med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
201. VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
202. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK