127
790061

GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 910 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Nattlig visit. 18,5 x 11,3 cm

Mindre slitage.

Proveniens

Konstnären Einar Jolin (1890-1976) Stockholm, och med hans egenhändiga anteckningar på bakstycket: "En raffinerat fantastisk och suggestiv indisk miniatyr. En av mina älsklingsbilder. Einar Jolin Febr 1934".
Därefter i arv.

Orientaliska miniatyrer. 'Oriental miniatures and manuscripts in Scandinavian collections", Nationalmuseum Stockholm, Mars -31st Augusti 1957, no 187.

Nationalmuseum, Stockholm, Catalogue 240; Oriental miniatures and manuscripts in Scandinavian collections (compiled by Nils Lindhagen in collaborotaion with W. G Archer and B. W. Robinson), no 187.