128
784849

GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820

Gouache, guler, indien, circa 1820.

En kvinna av fåraherdekasten, från bergsområdet Punjab. 23,8 x 15 cm

Slitage, fuktfläckar, defekter.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 639 - 2 186 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Proveniens

Konstnären Einar Jolin (1890-1976) Stockholm, och med hans egenhändiga anteckningar på bakstycket: "Inköpt av Einar Jolin i Bombay febr 1934".
Därefter i arv.

Orientaliska miniatyrer. 'Oriental miniatures and manuscripts in Scandinavian collections", Nationalmuseum Stockholm, Mars -31st Augusti 1957, no 253.

Nationalmuseum, Stockholm, Catalogue 240; Oriental miniatures and manuscripts in Scandinavian collections (compiled by Nils Lindhagen in collaborotaion with W. G Archer and B. W. Robinson), no 253.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02