152
792433

KALLIGRAFI, av Li Jianzhong (1959-), "Energy-Air-Spirit" (jing qi shen), signerad och daterad midsommar 2009.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Tusch på papper. Kalligrafi i Lishu-stil, fyra röda sigill.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Astley, Uttersberg, "Traditionell kalligrafi och tuschmåleri från Kina, 2009.
Edsvik Konsthall, Sollentuna, "China Today", 2010.
Konstforum, Norrköping, 2011.
Ebelingmuseet, Torshälla, "Sweden-China", 2012.