107
798304

ANTIK KESIVÄVNAD (Kossu). Kina sen Qing. 185,5 x 83,5 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Siden och gulmetalltrådar. Blå botten med polykrom dekor av fem femkloiga drakar, tranor, moln, blommor och symboler. Kortsidorna med heliga berget och vågor. Vågmönstrad bård. Fodrad.

Obetydligt slitage, fläckar, smärre skador. Fodret med fläckar och smärre hål.

Proveniens

From the collection of John Wilson. Manager of the Textile Machinery Department in China of Victor Sasoons’ Empire, Mr John Wilson and Margit Bond, an employee of the Swedish Consulate, they got married September 1st 1949 in the Holy Trinity Cathedral in Shanghai. Thence by descent.