12
768073

GUDOM/KURUKULLA, förgylld brons. Tibet/Nepal, troligen omkring 1900.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Den fyrmade gudomen dansar på en liggande gestalt, i händerna håller hon pilbåge samt ett attribut. Klädd i ett tigerskinn fäst med girlander av döskallar, en lång scarf är svept över hennes axlar och ringlar ner på var sida. Öron, armar och kropp är behängd med smycken. Ansiktet med ett kraftfullt uttryck och tre ögon samt rönt av en krona med döskallar och flammande rött hår. Med mandorla. Höjd 19 cm.

Förgyllningen med slitage. Saknar troligen pil.

Proveniens

Purschased by Ernst Klein in St Petersburg 1917, thence by descent.