13
799937

THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Färgpigment och guld på bomullsduk. 56,5 x 34,2 cm.

Slitage, färgbortfall, mindre defekter.

Proveniens

Konstnären Einar Jolin (1890-1976), och med hans egenhändiga antecking på bakstycket: "Tibetansk temperamålning inköpt hos Astberg 1940, Einar Jolin".