734823

BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
27 400 - 32 000 EUR
28 700 - 33 500 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på dubbel lotustron med högra handen rest i vitarka mudra. Höjd 31,5 cm.

Förgyllningen med slitage. Kronan med skada.

Proveniens

Purchased at an exhibition at NK in the 1980's.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?