361
758351

STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Branta svagt klockformade sidor dekorerade med en lotusscroll och lanca tecken. Den utvikta foten med kopplade tofsar och hängen. Höjd 13,5 cm. Diameter 14,5 cm.

Nagg, samt en brättesspricka.

Proveniens

From the Collection of Dr Sture Larsson.