415
776773

ÅKDYNA (agedyna). Flamskväv. "Urnor och par". 48,5 x 101,5 cm. Sydskåne 1800-tal. Troligen Torna härad.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser.

Senare bakstycke. Något slitage och smutsig, smärre fläckar.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230.