416
786851

ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 48 x 109 cm. Skytts/Oxie härad. Signerad och daterad KPD INS APD 1781.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

En terrakottafärgad botten med tre stora polykroma åttabladsblommor, smärre ornament och trappstegsformationer. Viggmönstrade kortsidor. Fylld.

Senare bakstycke. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador och hål, lagningar.

Proveniens

Arkitekt Folke Zettervall och hans andra fru Ellen (född Bergman), Odengatan 3 i Stockholm. Folke Zettervall ritade och byggde fastigheten Odengatan 3 mellan 1909-1910. Familj och personal bodde där. Därefter ägdes huset av SAR (Sverige arkitekters riksförbund), numera är det säte för Brasiliens ambassad.