419
741232

SERVETTER, 24 st. (samt 12 st. likadana omanglade som medföljer). Linnedamast. Wadstena Fabrik 1800-talets början.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Ca 89,5 x 78,5 cm vardera. Randmönstrat mittfält med blomrankor. Bred bård med stora blommor och sekundärbårder. Invävt Wadstena Fabrik. N. 2 (9?). Broderat monogram PHP och märkt 36. Katalog medföljer.

Av de manglade har två tredjedelar ca antingen smärre fläckar, obetydliga skador eller är ställvis något gulnade. Av de omanglade har alla smärre fläckar eller är gulnade.

Proveniens

PHP Petter Helin Persson. Via arv till Anna Palm, sedan i arv till hennes bror Carl Ulrik Palm (1864-1954). Därefter i arv.

Utställning "Damastduktyg från Stockholms stad och län", Stockholm, Akademien för de fria konsterna, 1-15 september 1936, nr. 138.

Thorman, Elisabeth: Utställningskatalog "Damastduktyg från Stockholms stad och län", Akademien för de fria konsterna i Stockholm, Uppsala 1936, nr 138, sid 26.

Wadstena Fabrik 1778-1843.