420
739487

KUNGLIG SERVETT, linnedamast. "Strödda kronor". Flors Manufactorie, Mo socken, Hälsingland. Invävt 1801. 96 x 87 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Mittfältet med strödda kronor. Bred bård med urnor, i hörnen fontäner, därunder kungliga kronor varav en brocherad, därunder invävt 1801. Mönstret har redan vävts under tidigt 1740-tal, men damasten som har invävt 1800 och 1801 var duktyg för kung Gustaf IV Adolf.

Obetydliga fläckar, skador och lagningar.

Jämför Thorman, Elisabeth: Utställningskatalog "Damastduktyg från Blekinge", Karlskrona, Stadshotellet 5-12 maj 1937, nr 3, plansch sid 105.