421
741227

SERVETTER, 24 st. Linnedamast. Sverige 1800-talets förra hälft. Ca 86,5 x 79 cm vardera.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Broderat monogram S.P. och märkt 48. Mittfältet med fåglar på grenar samt kärvar. Bred bård med stora blommor.

En servett med fläckar och obetydligt hål, de flesta servetter har gulnader och/eller fläckar.

Proveniens

S.P. grosshandlare Sven Palm (1787-1861) bl.a. ägare till Täcka udden, Djurgården. Via arv till hans sondotter Anna Palm, sedan i arv till hennes bror Carl Ulrik Palm. Därefter i arv.