Arne Jones E1299
424
684911

VÄVD TAPET, gobelängteknik. 339 x 316,5 cm. Bryssel, tidigt 1600-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Polykrom mytologisk figurscen. Överst latinskt inskription. Nedtill signerad B sköld B (Brabant Bryssel) Jan Raes. Ull och silke. Fodrad.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, skador, bristningar, lagningar, ivävda partier, obetydliga påmålningar.

Utställd på "Barokki-Barock", Heinola stadsmuseum 2014.

Heinola stadsmuseums publikation nr 25, utställningskatalog 2014: Barokki-Barock, plansch sid 13.