428
763473

MATTA. Antik Anatol, sannolikt Megri. 185,5 x 137 cm (samt en kortsida med sex cm slätväv).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Två fält med närmast yttäckande medaljonger och stiliserade blommor. Blekgul huvudbård med blomranka.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och trampveck, lagningar. Skadade sidor.

Tilläggslista

Sannolikt Megri.

Proveniens

Ur Nils Victorins samlingar.