427
770514

MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Mörkt blåbrunmelerad botten med rankor och tre bönefält och nischer med stiliserande blommor. Vinröd huvudbård med ranka och blommor. Uppfodrad.

Något slitage och smutsig, hål, skador.

Tilläggslista

Centralanatolisk.