442
798929

MATTA, Semiantik Isfahan part silk, ca 350,5 x 233,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Vinröd botten med polykrom medaljong, djur, fåglar, stora palmett- och blomslingor samt hörnornament med arabesker, djur och blommor. Benvit huvudbård med stor blom-, blad- och palmettranka. Den yttre sekundärbården med molnband, lejonmaskaroner, djurhuvuden och blommor. Många mönster knutna i silke. Silkevarp.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.