447
755073

MATTA. Antik Kashgai. 141,5 x 98,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Benvit botten med ett spaljémönster av polykroma blommor. En grönmelerad inre huvudbård med stor palmettranka. En benvit yttre huvudbård med blomranka.

Något slitage, fläckar, trampveck, smärre lagningar, ställvis något fälld. Kortsidorna saknar några knutrader.