448
797524

CHUVAL-MATTA. Antik Khalach, mellersta Amu Darya (MAD), södra oasen. 112,5 x 167 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Denna tillhör ikattypen med schematiserat "flytande sköldpaddsmönster". Brunröd botten med mönster i benvitt, gult, grönt, mörkblått och mörkbrunt. Rutig huvudbård med stiliserade växter.

Något slitage och smutsig, fläckar, trampveck, smärre hål. Sidorna med smärre skador.

Tilläggslista

Smärre hål.