449
770972

MATTA. Antik silke Keshan s.k. Motachem. 202,5 x 136,5 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Benvit botten med polykrom dekor av medaljong, molnband, stiliserade palmett- och blomslingor samt hörnornament. Bred kamelhårsfärgad huvudbård med stora palmett-, blom- och bladrankor. Silkevarp i omväxlande benvitt och blekgult. Ovanlig och estetiskt avancerad färgskala.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en långsida med lagning, två hörn med smärre skador.

Proveniens

Ett äldre hem som tillhörde en dåvarande minister med fina antikviteter och kinesiska föremål i Helsingfors.