461
797336

MATTA. Antik Mahal s.k. Ziegler. 400,5 x 297 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Röd botten med stor polykrom medaljong, stiliserande blomsterurnor, palmetter och hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk-, granatäppel- och blomranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar, obetydliga malskador. Sidorna med trampveck och smärre skador.

Proveniens

Mattan köptes i Hamburg på tidigt 1920-tal av affärsmannen C. Fritz Eelde och hans hustru Anna. C. Fritz Eelde var verksam inom vin- och spritbranschen med bl.a. Grönstedts Punschsorter och aquavitsorter- (då för export eftersom Sverige hade monopol). Ägare nummer två var direktör Harald Eelde. Mattan har liksom Nockebyvillan, i vars salong den legat, stannat i familjen under tre generationer.